budova Tyršova 2 (bývalá měšťanská škola), 1.patro
dobrovolné

Přednáška "Tajemství Jeřábkova klavíru"

Přednáška paní Mgr. Evy Nečasové, bývalé ředitelky Muzea Blansko.

Přednáška vylíčí osudy letovického legionáře Emanuela Jeřábka, který musel po vypuknutí 1. světové války ve svých 19 letech narukovat do rakousko-uherské armády. Následně se stal příslušníkem československých legií v Rusku a spolu s několika dalšími letovickými občany absolvoval strastiplnou Sibiřskou anabázi.

Po návratu do nově vzniklé republiky získal místo příslušníka pohraniční stráže na Dunaji. Když však Hitler naši republiku rozbil, byl Jeřábek z tzv. Slovenského štátu okamžitě vyhoštěn. Vrátil se do rodných Letovic, kde žil až do své smrti s manželkou Etelkou a synem Františkem.

Ve stáří vyráběl dřevěné hračky a divadelní rekvizity pro loutkáře, což dokládá klavírek před nedávnem získaný do rodící se letovické muzejní sbírky.

Osudy Emanuela Jeřábka a jeho druhů jsou dokladem toho, jak roky s osmičkou na konci zasáhly ve 20. století do života nás i našich předků.

Program akcí