Přístup do Národní digitální knihovny

Vážení čtenáři,

nenašli jste požadovanou knihu v knihovně knihkupectví, v antikvariátu ani v internetovém obchodě? Pravděpodobně se může jednat o dílo nedostupné na trhu (DNNT), které vám nyní naše knihovna umožňuje v digitalizované podobě zpřístupnit na základě smlouvy s Národní knihovnou ČR. Tuto službu mohou zdarma využít všichni uživatelé knihovny s platnou registrací.

Díla nedostupná na trhu zahrnují plné texty knih, časopisů, novin atd. vydaných na území České republiky do roku 2001 a časopisy vydané do roku 2011. Jedná se o dokumenty chráněné autorským právem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora). Kromě toho jsou přístupné i plné texty starších dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné. K dispozici je přibližně 180 000 digitalizovaných svazků.

Přístup nabízí Národní knihovna ČR prostřednictvím Národní digitální knihovny pro díla nedostupná na trhu (dále jen NDK-DNNT). Digitalizované knihy a časopisy budete moci využívat pomocí dálkového přístupu z Vašeho počítače nebo tabletu připojeného k internetu. Služba je bezplatná.

Základní podmínky využívání služby NDK-DNNT:

• Zobrazené texty knih a časopisů lze pouze číst.
  • Nelze zhotovit tištěnou nebo digitální kopii zobrazených textů.
  • Porušení tohoto zákazu je důvodem k pozastavení poskytování služby až do odvolání a případně i k sankcím za porušení autorského zákona.

Jak získat přístup do Národní digitální knihovny?

1. Nahlaste si prosím zájem o předregistraci. Vaši uvedenou e-mailovou adresou se budete do Národní digitální knihovny přihlašovat.

2. Vyčkejte na e-mail s potvrzením, že jsme vás úspěšně předregistrovali.
3. Navštivte přihlašovací stránku https://ndk.cz/faq#C Národní digitální knihovny. Zaškrtněte souhlas s podmínkami použití a klikněte na tlačítko Přihlásit účtem ID NDK.

4. Na nové stránce klikněte na odkaz Přihlašujete se poprvé nebo jste zapomněli heslo?

5. Na nové stránce zadejte e-mail, který jste uvedli ve formuláři pro předregistraci a na který vám přišlo potvrzení o tom, že úspěšně proběhla. Klikněte na potvrdit.

6a. Do vaší e-mailové schránky zadané při předregistraci dorazila zpráva s předmětem NDK – Reset hesla. Klikněte na odkaz k nastavení hesla (POZOR, odkaz platí pouze 1 hodinu)
6b. Pokud jste zadali správný e-mail a obdrželi od nás e-mailové potvrzení o vytvoření přístupu (předregistraci), a odkaz přesto nedorazil, kontaktujte nás na adrese knihovna@mks-letovice.cz.

7. Nastavte si vlastní heslo. Musí mít nejméně 8 znaků a z toho min. 1 velké písmeno, 1 malé písmeno a 1 číslo. Vepište ho do obou polí, abyste zabránili špatnému zadání vinou překlepu. Klikněte na tlačítko Potvrdit.

8. Vaše přihlašovací údaje byly nastaveny. V tuto chvíli jste do Národní digitální knihovny přihlášeni. Doporučujeme se v pravém horním rohu odhlásit a znovu přihlásit (e-mailem a heslem), abyste si přihlašování zažili.

Datum publikace:
2/11/2023