15/12
MKS Letovice / kulturní dům
Hudba
200,- Kč

Dorůžka - Fischmann - Novák

Koncert jazz

DAVID DORŮŽKA – kytara

ROBERT FISCHMANN – flétna, zpěv

MARTIN NOVÁK - bicí

Často označován jako jedna z vůdčích postav české jazzové scény, David Dorůžka je aktivním profesionálním hudebníkem od svých čtrnácti let a má za sebou vystupování po celém světě, spolupráci s řadou světových jmen a dlouhodobé pobyty v metropolích New Yorku a Paříži. Po spolupráci s Lizz Wright, Jeffem Ballardem nebo Hilmarem Jenssonem se Dorůžka vrací k sestavě s českými hudebníky - v novém projektu s flétnistou Robertem Fischmannem a bubeníkem Martinem Novákem tito tři hudebníci navazují na Dorůžkovo oceňované album Autumn Tales z roku 2016 a pouští se do rozvíjení hudby vycházející z židovských tradic Evropy i Blízkého Východu. Se starším i novějším hudebním materiálem ale pracují s neobyčejnou volností a tak se snadno přihodí, že tradiční chasidské nápěvy vmžiku střídají metalcorové pasáže a melodie ze středověkého Španělska můžeme uslyšet bok po boku s inspiracemi newyorskou downtown scénou.

David Dorůžka vydal nové autorské CD Andromeda’s Mystery v červnu 2022 v nové česko-polsko-americké sestavě s pianistou Piotrem Wylezolem a bubeníkem Jeffem Ballardem. Své předchozí CD Autumn Tales vydal Dorůžka na sklonku roku 2016 a obdržel za ně již počtvrté cenu Anděl za CD roku v kategorii Jazz&Blues. Na albu, hodnoceném jako “nejlepší česká jazzová deska roku 2016” stanicí Český rozhlas Jazz a jako “mistrovské dílo” serverem lidovky.cz, se Dorůžka vrací zpět k triovému formátu, CD obsahuje pět Dorůžkových nových skladeb, doplněných melodiemi vycházejícími z židovské písňové tvorby, skladbou Bohuslava Martinů ve vlastní úpravě a dokonce i jedním meziválečným jazzovým šlágrem. Hra tria je dynamická a citlivá, hluboce zakořeněná v jazzové tradici, ale také otevřená experimentům a propojování s jinými hudebními žánry, od rockových vlivů nebo rytmů Blízkého východu k adaptacím lidových melodií i skladeb klasického repertoáru.

Dvaačtyřicetiletý Dorůžka začal vystupovat na české jazzové scéně jako teenager. Studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music in Boston u profesorů jako Joe Lovano, Mick Goodrick a George Garzone a měl též příležitost učit se u hudebníků jako Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride. Dorůžka je nositelem tří cen Anděl za Jazzová alba roku za svá CD (kromě nejnovějšího CD jsou to Hidden Paths, 2004, a Silently Dawning, 2008); stejnou cenu obdržel také v roce 2012 za CD Light Year ve spolupráci s kvintetem Inner Spaces. Dorůžka vystupoval na nesčetných prestižních festivalech a v klubech po celém světě a podílel se na mnoha nahrávkách. Účinkoval se jmény jako Jeff Ballard, Lizz Wright, Kendrick Scott, Dan Tepfer, George Mraz, Jorge Rossy, Chris Cheek, Arild Andersen, Django Bates, Bill McHenry, Jon Fält, Marcin Wasilewski, Aga Zaryan, Hilmar Jensson, Rodney Green, Brian Charette, Daniele di Bonaventura, Tiburtina Ensemble, Jiří Suchý, Oldřich Janota, Iva Bittová, Ewa Farna, Marta Topferová a s mnohými dalšími.

Robert Fischmann absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. F. Malotína a během studia Angličtiny a obecné lingvistiky na Filozofické fakultě se začal věnovat jazzové improvizaci, flétnám a studiu šířeji pojaté lidové hudby. Kromě příčné flétny Robert hraje na irské píšťaly, bulharský kaval či blízkovýchodní náj. Je členem skupin Nerez, Bran, Štěpánka Balcarová Septet, spolupracuje s Concept Art Orchestra, Jazz Dock Or-chestra či s Lenkou Lichtenberg. Působí také jako frontman skupiny Bran, kde zpívá francouzsky, anglicky, bretonsky a česky.

Martin Novák se narodil v Ostravě a vyrůstal v Chrudimi, kde se od malička věnoval hudbě. Vystřídal několik hudebních nástrojů, ale nejvíc ho uchvátily bicí, na které hraje od 12 let. Prošel uměleckou školou a několika workshopy pod vedením učitelů jako Jaroslav Vašíček, Tom Bancroft, Martin Šulc či Jiří Slavíček. Později vys-tudoval také prestižní Jazz Institute Berlin pod vedením Johna Hollenbecka a Jima Blacka.

Od roku 2002 je Martin neodmyslitelnou součástí české hudební scény. Prošel kapelami Roman Pokorný Trio, Najponk Trio, Yvonne Sanchez, Jan Kořínek & Groove, Infinite Quintet, David Dorůžka Trio, Beata Hlavenková Trio, Steve Walsh Trio a další. V posledních letech u něj jazz nahradily spíše jiné žánry. V současnosti je k vidění na pódiích mj. s kapelami Robert Křesťan & Druhá Tráva, Lenka Dusilová, Vladimír Mišík, Jana Kirschner, Lanugo, Jaromír Honzák Quintet a další. Martin účinkuje na více než třiceti CD, z nichž několik získalo v posledních letech hudební ocenění Anděl.

Program akcí - MKS Program všech akcí v Letovicích - TIC